0-2 Yaş Bebeklik Dönemi

Tarafından   22 Nisan 2014

indir“Bir kız çocuğunun yetişme evresindeki en kritik, en önemli dönem hangisidir?” diye sorulsa “0-2 yaş bebeklik dönemi” derim. Çünkü bu dönem etki evresidir. Tohumu atarsınız ve iyi ürün alabilmek için onu sularsınız, gübrelersiniz, toprağa bakarsınız. Yani emek, kaynak ve zaman harcarsınız. İşte 0-2 yaş evresi de tohumu atma ve ona emek harcama dönemidir.

Bu evrede bebek dış dünyaya kapalıdır. Onun hayatında önemli olan iki unsur vardır: Anne ve babası.

Anne ve babadan doğan boşluğu başka birinin doldurması mümkün değildir. Bu evrede kızınızla aranızda bir hal dili oluşur. Onu sadece davranışlarınızla değil, duygu ve düşüncelerinizle de terbiye edersiniz. Kızınız davranışlarınızı gözlemlemekle kalmaz, hissettiklerinizi ve düşündüklerinizi de algılar. Bu hal dilini oluşturmada ne profesyonel bir bakıcı ne de bir öğretmen, anne-baba kadar başarılı olabilir.

Bazı anne babalar kızlarını iyi yetiştirmek için gerçekten çaba gösteriyor, onların maddî ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü gayreti sarf ediyorlar. “Geleceklerine yatırım yapıyoruz” düşüncesiyle gece-gündüz çalışıyorlar. Fakat kızlarının yanında olup onların büyüdüğüne şahit olamıyorlar.

Anneler, annelik vazifelerine engel olmayacak işlerde çalışabilir, fakat bu kızlarını yetiştirmeye mâni oluyorsa o işi desteklememiz mümkün değil. Tabii işi bırakma sürecinde mutlaka maddî kayıplar söz konusu olacaktır; ama kızınıza harcamadığınız her saniye o maddî kayıplardan daha büyük bir kayıptır. Çünkü ona yaptığınız yatırımın karşılığını onu her açıdan donanımlı bir birey olarak yetiştirdiğinizde fazlasıyla alırsınız.

Bu evre, gerek bedensel gerek kişilik gerek zihinsel gerekse manevî yapının temellerinin oluştuğu bir dönemdir. İhmale gelmez!..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir