Cilde yararlı şifalı bitki çayları hazırlama, infüzyon

Tarafından   27 Mart 2013

adacayiİnfüzyon yapmak için öncelikle suyu kaynatın. 1 dakika kadar  bekleyin ve yararlı otu suya ekleyin 10 dakika süreyle ya da su ılınana dek suyu karıştırıp arada bir otları dibe doğru bastırın. Sonra içeceği bir gün dinlendirin. Bu yöntemle tıbbı özelliklerini özellikle vitaminlerini ve buharlaşan öğelerini kolayca açığa çıkarıp yitiren yaprak ve çiçekler için uygundur. Ancak işlemi yaparken mümkün olduğunca kaynattığınız kabın kapağını kapalı tutun. temiz şişe suyu ya da maden suyunu kullanın. Yüksek oranda kireç içeren ya da çok sert olan suları kullanmayın. Bu sular bitkilerin etkin öğelerini infüzyona katmalarını önleyebilir. Sonunda sıvıyı süzün ve isterseniz bal ya da esmer şekerle tatlandırarak tüketin.
Kuru otu tencereye koyduktan sonra üzerine suyu ilave edin ve ağır ateşte kaynama noktasına gelinceye kadar ısıtın. Kaynar kaynamaz altını kısıp 10 dakika kadar demlendirin. Ateşi kapatın ve otları 3 dakika kadar üzerine  bastırın. Bu yöntemle kök, kabuk, tohum gibi sert bitkilerin aromasını bırakmasına sebep olacaktır. Hatta hazırlık aşamasında kök, kabuk ve tohumları parçalarsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Hazırladığınız sıvıyı süzün ve içine bal ya da esmer şeker ilave ederek tüketin. Buzdolabında 3 gün kadar saklanabilir.
Hazırladığınız çayları cam bir demliğe aktarıp, içine cildinize yine iyi gelecek olan dilim ve elma dilimleri doğrayarak görsel bir sunum hazırlayın. İçerken kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir ortama geçerek, keyif alarak, streslerden arınarak çayınızı tüketin. Çayı içerken, sivilcelerinizin geçeceğini ve şifa bulacağınızı düşünerek, olumlamalar yapın.  Çay içerken yapacağınız bu tarz meditasyon ve akıl gücü tekniklerinden faydalanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir