Çocukla Alışveriş Yaparken

Tarafından   18 Nisan 2014

Çocukla Alışveriş YaparkenÇocukla Alışveriş Yaparken ,Son yıllarda ülkemizde, özellikle de büyük şehirlerde, alışveriş a ışkanlıkları oldukça değişti. İhtiyaçlarımızın önemli bir kısmını büyük alışveriş merkezlerinden karşılıyoruz. Alışveriş merkezleri sihir şeylerınAatrn-ülındığı yerler olmaktan çıktı, sundukları olanaklar a vakit geçirme ve eğlence yerlerine dönüştü. Bu büyük ve kalabalık mekanlarda çocuklu ailelerin biraz daha özenli olması gerekiyor. İşte uzmanların uyarıları:

– Çocuğunuzla alışverişe çıktığınızda önce almanız gerekenleri a m, daha sonra çocuğunuz da isterse, reyonlarda dolaşabilirsiniz.

– Kendiniz için yapacağınız alışverişle çocuğunuz için yapacağınız alışverişi karıştırın. Bir kendinize bir de çocuğunuza bir şeyler almak onun bu işten sıkılmasını önleyecektir.

– Çocuğunuzla birlikte düzenli olarak alışverişe çıkıyorsanız, si-zeyarchma olduğu için ona teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Ancak ödüllendirmek için her seferinde ona birşeyler almak zorunda değilsiniz Çocuğun alışveriş işini ana babası istediği için yapmak zorunda olduğunu anlaması lazım.

– Çocuğunuza gideceğinim alışveriş merkezinin çok büyük ve ka-abalık olduğunu, birlikte alışveriş yapabilmek için onun yardımına ihtiyaç duyduğunuzu belirtin.

– Yanınızdan fazla ayrılmaması ve siz olmadan asla alışveriş merkezini terketmemesi gerektiğini söyleyin.

– Çocuğunuza kasiyer, güvenlik görevlisi gibi güvenilir kişileri gösterin. Çocuklu anneler de güvenilir kişiler arasında sayılabilir.

– Çocuğunuzu kaybettiyseniz hızlı hareket etmelisiniz. Hiçbir zaman çocuğunuzu tek başınıza aramayın. Böyle yaparsanız zamanı yanlış kullanmış olursunuz. Hemen mağaza görevlilerinden yardım isteyin.Çocukla Alışveriş Yaparken

– Raflar da çocuklar için tehlikeli olabiliyor. Çocuklar raflardaki bir ürüne ulaşmak isterken yaralanabiliyorlar. Bu nedenle çok gösterişli ve ilgi çekici raflarda özellikle dikkatli olun.

– Yürüyen merdivenlerde çocukların dengesini yitirip düşmeleri, yaralanmaları çok daha kolaydır. Asla çocuğunuzun yürüyen merdivenlerde sizden önce basamaklara tırmanmasına, ters yönde yürümesine, oyun oynamasına izin vermeyin.

– Her zaman çocuğunuzun ayakkabılarının bağlı olduğundan emin olun. Çözülmüş bağcıklar ya da elbise kolları yürüyen merdivenlerde hiç umulmadık kazalara yol açabiliyor.

_ Yürüyen merdivenlerin kenarlarından tutunun ve çocuğunuzdan da aynı şeyi isteyin.

– Yürüyen merdivenden inerken atlamasına izin vermeyin.

– Güvenlik amaçlı korkuluklar ve parmaklıklar da bir tehlike kaynağı olabiliyor. Çocuklar başlarını ya da dudaklarını buralara sı-kıştırabiliyorlar. Çocuğunuzu buralardan uzak tutun.

– Karşılaşabileceğiniz tehlikeleri büyütüp alışveriş işini kendiniz ve çocuğunuzu için zehir etmeyin. Çocuklarla alışveriş her zaman yorucu ve tehlikeli bir iş değildir. Olası tehlikeleri bilip küçük birkaç önlem alarak birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir