Çocuklarda Diş Sağlığı

Tarafından   18 Nisan 2014

Çocuklarda Diş SağlığıÇocuklarda Diş Sağlığı Dişçi Koltuğu Korkusuyla Başa Çıkmak Mümkün

Dişçi koltuğuna oturmak fikri, bırakın çocukları, pek çok yetişkin için bile yeterince ürkütücüdür. Yetişkinler korku ve endişelerine rağmen, muayene ve tedavinin gereklerine kolaylıkla uyum sağlayabilirken çocuklar için bu çok daha zor olabiliyor. Dişhekimi muayenelerinde çok büyük sıkıntılar yaşanabiliyor. Uzmanlar, çocukları psikolojik olarak rahatlatmak için şunları öneriyor:

– Bekleme odasında çocukları en fazla korkutan şeylerin başında ürkmüş, ağlayan çocuklar ve onların ebeveynlerinin yüz ifadeleri gelir. Bu hoş olmayan etkiler bekleme alanının rahat, çekici, çocuğa cazip gelecek şekilde döşenmesi ve hiç olmazsa bir bölümünün çocuklara özel hazırlanmasıyla bir ölçüde giderilebilir. Ayrıca bekleme odasındaki süreyi en aza indirmek, bekleyiş süresini çocuğun sabrını taşıracak kadar uzun tutmamak faydalı olacaktır.

– Dişhekimi çocuk muayene bölümüne girdiği andan itibaren, onu bir yetişkin olarak kabul etmelidir. Çocuğu güler yüzle fakat ciddi bir biçimde ve onu gördüğüne sevindiğini belirterek karşıla-malıdır. Hekim, çocuğa kolay ve cevaplanabilir sorular sorarak cevaplama esnasında çocuğun heyecanının azalmasına yardımcı olabilir.

– Muayene odasındaki araç gereçler çocuklar için ürkütücü olabilmektedir. Örneğin reflektör aracılığı ile gözün kamaşması en sevimsiz hislerden biridir. Hekimlerin kullandığı kimi ilaçların da tadları maalesef biraz acıdır. Bu noktada çocuğa dürüst davranmalı ve asla bu maddelerin tadının çok hoş olduğu söylenerek çocuğun doktoruna olan güveni sarsılmamak.

– Bir önemli konu da ağrının asla inkar edilmemesi gerektiğidir. Örneğin enjeksiyon sırasındaki ağrıyı inkar eden bir dişhekimi, çocuğun gözünde sözünü tutmayan, güvenilmez biri durumuna düşer ve çocuğun yeniden güveni kazanmak da oldukça zor olur.

– Tedavi sırasında çocuğa, hekime yardımcı oluyormuş hissinin verilmesi de korkuyu önlemede rol oynamaktadır. Örneğin, elinde bir ayna vererek yapılan işlemi ona izlettirmek bir yöntem olabilir. Hava şırıngasını ona vererek gerektiğinde ondan pamuk rulo kabını ona tutturmak hem yardımcı oluyor hissi verecek hem de büyük ölçüde çocuğun ilgisini dağıtarak tedaviyi daha kabullenir hale getirecektir.

– Tedavi sırasında müzik dinletilmesinin de son derece olumlu etkileri olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir