Çocuklarda Uyku Vakti

Tarafından   10 Nisan 2014

662689_298x298“Ama lütfeeen… Hiç yorulmadım. Hiç uykum yok. Biraz daha oynamak istiyorum… Televizyon seyredeceğim.”

Gözlerinden uyku süzülür, yine de çocuklar yatağa gitmemek için direnirler. Hemen her gece aynı kelimeler etrafında aynı çekişme yaşanır. Çocuğunuzu yatmaya hazırlamak, yorucu ‘yatak savaşları’ yaşamamak için aşağıdaki uyarıları gözönünde bulundurmanızda yarar olacaktır. Unutmayın, çocuğunuzun günün bu en zor geçiş döneminde sizin bilinçli yardımınıza ihtiyacı var.

– Belirli bir uyku saati saptayın ve buna kesinlikle uyun. Bu saati belirlerken çocuğunuza seçenekler sunmanızda yarar olabilir. Tabii seçenekler arasında en fazla 15 dakika olmalı.

– Uyku saatini belirlerken genel ilkeler kadar, çocuğunuzun biyolojik saatini de dikkate alın.

– Hedefiniz öncelikle çocuğunuzun uyumasını değil, yatağa girmesini sağlamak olmalı.

– Yatma öncesi her gece uygulanan rutin davranışlar da çocukları uykuya hazırlamaktadır. Bunları uygulamaktan geri kalmayın. Uyku öncesi anlatılan masallardan, nedense hep yatağa girdikten sonra istediği bir bardak suya kadar tüm rutin ‘törenleri’ uygulayın. Elbette suyun özel etkisini dikkate alarak…

– Yatak zamanını önceden hatırlatın. Örneğin, “saat sekiz, yatmaya yarım saatin kaldı” derseniz, çocuğunuzu zihinsel olarak da yatmaya hazırlamış olursunuz.

– Uyku öncesi beslenme de çok önemlidir. Yatmadan bir saat önce dondurma, çukulata vs. verirseniz, çocuğunuza yakması için fazladan enerji vermiş olursunuz, bu da onun uykuya geçişini zorlaştırır.

– Yatağa gitmeden belli bir süre önce çocuğun çevresindeki uyaranları azaltmaya başlayın. Televizyonu kapayın, ışıkları azaltın, onu daha rutin oyunlara yöneltin.

– Uyku dolayısıyla yaşanan gerilimin bu konuyla sınırlı kalmayıp büyüdüğüne çok sık rastlanır. Hedefinizi iyi belirleyin ve çocuğunuzu yatağa gergin bir halde götürmenin doğru olmayacağını unutmayın. Yatma saati dolayısıyla yaşanan gerilimde kararlı, kesin ama yumuşak olmalısınız.

– Siz de kendi yaşamınızı çocuğunuzun yatma saatini dikkate alarak planlayın. Çocuğunuzun yatma saati, bulaşık yıkamak ya da en sevdiğiniz televizyon programını izlemek için hiç de uygun bir zaman dilimi değildir. İşlerinizi uykuya hazırlık sürecinde çocuğunuza odaklanabileceğiniz şekilde ayarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir