Danaburnu zehirlimi

Tarafından   3 Ekim 2014

IMG_1951Danaburnu zehirlimidir ,ilacı nedir ,ölümcülmüdür,nasıl yakalanır,Zehirli hayvan olmadığı bilinmektedir,danaburnu böceği insanlardan kaçan fakat tüm sebze ve bahçe mahsullerinin toprak altı köklerini ayrıca yeni yetişmeye başlamış bitkileri  genç yaprakları yiyerek beslendiği bilinmektedir.İnsan Üzerindeki etkisi ise sadece ısırdığı kişide,ısırılan bölgede kaşıntı yaptığı söylenmiştir.
Tabi her ihtimali göz önününe alacak olursak tedbiri elden bırakmamak için bir sağlık kuruluşunda alerji iğnesi yaptırmakta fayda vardır.

Genelde doğu bölgesinde yaşamını sürdüren bu böcek türü kimi kuş avcıları tarafından kuş yakalamak için kullanırlarmış.
Boyları 3,6 cm arasında sarı,kahve,siyah renklerinde ve kumlu ,killi,nemli ortamlarda yaşamayı severler,Özellikle bahçelerde ,sebze ve bitkilerin yetiştirildiği bölgelerde sıklıkla rastlanmaktadır.
Bu böcek yaklaşık toprağın 20 cm altında yaşar ağustos ayında ergen duruma gelmiş olur.Çok yüksek frekansta ses çıkardığı bilinen bu böcek insanları rahatsız eder ve korkuturlar.
IMG_1951IMG_1952 IMG_1953 IMG_1954

İlaçlama şekli ise Endosülfan 100 gr , 10 kg kepeğe karşılık gelen yarım kilo eritilmiş şekerli su  ile nemlendirip gece sulamasından sonra yayılmalı .dekara bölecek olursa oranı çıkacaktır.

Yarım dekara 4 kilo zehir kullanılmalıdır.Dikkat edilmesi gereken husus ise işin ehli olan kişi ,kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir