Depremden nasıl korunuruz

Tarafından   31 Mart 2010

Depremden nasıl korunuruz,Depremde neler yapmalıyız ,depem neden olur ,Deprem hepimizi korkutan ve tedirgin eden doğal bir afettir.

Deprem sırasında bir çoğumuz soğukkanlılığımızı koruyamaz yapmamamız gereken hareketleri yaparız.Deprem sırasında ilk başta soğunkanlılığımızı korumamız gerekir.

Evde bir kenarda deprem çantası hazırlayıp bulundurmak ilk önlemlerden biridir.Bu çantanın içinde bulunması gerekenler su ,konserve yiyecekler,bisküvi vsdir…Bu deprem sırasında kolay ulaşılabilecek bir yerde bulunmalıdır.Göçük altında kalma durumunda bir süre idare etmesi açısından önemlidir.

Bir başka basit önlem,başucumuzda bir düdük ve fener bulundurmak olacaktır.Herhangi bir arama kurtarma çalışması sırasında çalmak ,yerimizi belli etmek için kullanılacaktır.

Altın üçgen kuralını da unutmamak gerekir.Bu kural nedir?Kanepe veya yatakla dolap arasına çömelmek,çünkü dolap devrilse bile yatağın ya da kanepenin üstüne devrilerek üçgen oluşturacağından arada sağ kalmak mümkün olacaktır.

Eğer hiç bişi yapamıyorsak,yani dışarı kaçma imkanımız yoksa eğer su olan yere kaçmamız  doğru bir hareket olacaktır.Bunlar nerelerdir dersek,mutfak veya banyo zira su olmasının dışında beyaz eşyalarda depremin etkisinden koruyacaktır.Devrilme durumu çok fazla olmadığı için.

Bir başka yöntemde en son çare olarak masa altına uzanmak olabilir.Merdiven ve asansörlere yönelmemek deprem sırasında doğru bir hareket olacaktır.

Depremsiz günler olmasını umut ederek,bu basit ama hayat kurtaran önlemleri kulak ardı etmemekte fayda olacaktır.

Depremden nasıl korunuruz” da bir yorum

  1. Ege ERTEKİN

    ya süper 🙂 performans ödevim için süper gözüküyo :)) teşekkürler

  2. deryacık

    100 100 100. Aayy çok teşekkür ederim bana puan kazandırttınız.Ne diyim valla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir