Evde Kedi Beslemeye Karar Vermeden Bilmeniz Gerekenler

Tarafından   18 Nisan 2014

kedi
Eve getireceği heyecan ve neşe, çocuğa kazandıracakları düşünülünce evde hayvan beslemek ilk bakışta oldukça cazip bir fikir. Ancak, yeterince düşünülmeden ve nelerle karşılaşacağı tam olarak bilinmeden evlere getirilen hayvanlar büyük hayal kırıklıklarına yol açabiliyor. Evde kedi bakımının ne demek olduğunu bu işle profesyonel olarak da uğraşan sayın Atakan Özdemir anlatıyor.

Minnoş’u ilk olarak eve getirdiğimde, kedicik o kadar küçüktü ki… Onu apartmanımızın girişinde bulmuştum. Daha pek ayakta duramıyordu. Tam olarak tüyleri bile yoktu ama pireleri vardı. Annemle birlikte bir güzel pirelerini ayıkladık. Ilık sularla yıkadık ve mini minicik bir el havlusuyla kuruladık. Annesinden ayrılmak için çok ufaktı. Ama ayrılmıştı bir kere. Ona artık biz bakacaktık. Ailemizin yeni üyesiydi. Hoş gelmişti. Ama nasıl bakacaktık? Ne yer, ne içerdi? Hastalanırsa ne yapacaktık? Hem seviniyor hem de endişeleniyordum…O zamanlar ilkokul dördüncü sınıfa gidiyordum. Bugün 37 yaşındayım ve kedi, köpek, balık, maymun, kuş, yüzlerce hayvanım var. Yanlış anlamayın, evimde değil, işyerimde. Petshop denilen, o içinde her türden hayvanın bulunduğu mağazalardan birinin sahibiyim. İşimi çok seviyorum. Galiba bu çok sevdiğim işi de Minnoş sayesinde yapıyorum. Minnoşla yaşadıklarım bana hem hayvanları sevmeyi hem de sevgimizi göstermek istiyorsak, onları çok iyi tanımamız gerektiğini öğretti.

Siz de evinize bir kedi almayı düşünüyorsanız, şu temel noktaları mutlaka bilmelisiniz:images (1)

Yavru Kediler Nasıl Büyüdü?

– Doğduktan beş ile yedi gün sonra, kediciklerin gözleri açdır. 2 haftalık olduklarında artık hareketlenme zamanı gelmiş demektir.

– Doğduklarında kedilerin kulakları sarkıktır. İkinci ya da üçüncü haftada kulakları dikleşir.

– Üçüncü haftanın sonunda artık bacakları iyice güçlenmiştir. Hareketlenmeleri artar. Yerlerinde duramaz olurlar.

– 4 haftalık olduklarında, anne sütünün katı yiyeceklerle desteklenmesi gerekir. Artık erkek mi dişi mi olduklarını ayırt etmek mümkündür.

– 4 ve 5. haftalarda kedinin meraklılığı iyice artar. Çevresinde gördüğü her şeyle ilgilenir. Dokunur, yalar, oynar. Bu dönemde anne kedi yavrusunun tuvalet eğitimine başlar.

– 6. haftada koku alma,duyma ve görme duyuları iyice gelişmiştir. Çıkardığı tırnaklarını geri çekebilmeyi öğrenir. Tüylerini yalayarak düzeltmeye de bu dönemde başlar. Süt dişlerinin çıkması ve katı yiyiceklere yönelme de 6. haftada olur.

– 10-12 haftalıkken göz rengi baştaki mavi rengi kaybeder ve asıl rengine dönüşür.

– 4 aylıkken süt dişleri kalıcı dişleriyle değişmeye başlar. Dişlerin tamamen değişmesi yaklaşık 8 ayda tamamlanır.

– 4-8 ayları arasında hızlı bir büyüme gözlenir. Ağırlığı iki katına çıkar.

– 6. ayda bebeklik biter, gençlik dönemi başlar.

– 8 aylık olduğunda, artık ‘evlenecek’ yaşa gelmiş demektir.

Gövdesi büyümeye, karakteri değişmeye başlar. İdare etmenin en zor olduğu dönemdedir,

İlk Günlerde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kedilerin bebeklikten gençliğe nasıl geliştiğini gördünüz. Bu izlemesi son derece keyif verici ama neler olup bittiğini bilmeyenler için oldukça yorucu bir dönemdir. Hala, evde kedi beslemeye kararlıysanız, şunları da aklınızdan çıkarmayın:

İlk günler, eve getirdiğiniz yavru kedi için en zor günlerdir.Ev halkı için ise en heyecan verici, duygusal açıdan en yoğun günler. Bilhassa çocuklar ailenin bu yeni üyesini arkadaşlarına göstermek için sabırsızlanırlar. Ne var ki ilk günlerde çocuğunuzun kedinizi arkadaşlarına göstermek konusundaki ısrarlarına direnmekte yarar var. Zaten stresli olan kediciğin başına toplanacak meraklı kalabalık yeni bir sıkıntı ve stres kaynağı olacaktır. Bunun için, kedinin yeni yavrusuna alışmasını bekleyin. Nasıl olsa, sizin, çocuğunuzun ve arkadaşlarının kediye hep birlikte oynamak için bol bol vakti olacak.

Yavru kedinin ev kurallarını tam olarak öğrenmesi hem onun için iyi olacaktır hem de sizin için. Kuralları bilirse kedicik şaşkınlık yaşamaz. Kuralları öğretirken evdeki herkesin aynı biçimde davranması önemlidir. Örneğin aileden birisi kedinin yatak odasına girmesini, yemek masasına çıkmasını engellerken bir başkası buna izin verirse, bu doğru olmaz. Bu durumda kedinin kendisinden istenen davranışı anlaması ve buna uygun davranması mümkün olmaz. Aile üyelerinin kediye farklı mesajlar verip sonra da kuralsız davranışları dolayısıyla kedileri suçladığına çok sık tanık olmaktayız.

Kediler çok çabuk öğrenirler. Eve gelir gelmez tuvaleti, yiyecek kaplarını, oyuncaklarının bulunduğu yerleri öğretin. Bunun için

evdeki ilk günlerinde bir iki kez göstermeniz yeterli olacaktır. Kediler en iyi 8 ile 16. haftalar arasında öğrenir.

Tırmalama tahtasını da ihmal etmeyin. Çünkü kediler tırnaklarını keskinleştirmek ve kısaltmak için tırmalamak isterler. Ona bir tırmalama tahtası vermezseniz, o uygun bulduğu yerleri tırmalar ki nereler olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur mutlaka.

Kedilerin ilk aşısı iki aylıkken yapılır. Aşıyı yapan veteriner sizi diğer aşılarla ilgili olarak da bilgilendirecektir. Veterinerin tavsiyelerini ve verdiği aşı programını evde görünür bir yer easm ve günü geldiğinde sizi uyarmasını çocuğunuzdan isteyin.

Kediyi kolayca ev yaşamına alıştırmak istiyorsanız, sık sık kucağınıza alıp sevin, okşayın. Böylece hem kedinin kendini evin bir parçası olarak hissetmesi hem de tüylerinin taranması ve tırnaklarının kesilmesi daha kolay olacaktır.

Ev kedilerinin sokağa çıkarılması riskli olabilir. Ev kedilerinin sokak kedileriyle uyum sağlaması çok zordur ayrıca çok tehlikeli hastalıklara yakalanabilir, bit ya da pire kapabilir.

Sokağa çıkarma zamanı ve koşulları konusunda veterinerinizin tavsiyelerine mutlaka uyun.

İşte, eve gelen yeni ve en tüylü aile üyesinin ilk ayları aşağı yukarı böyle geçer. Bu dönemle ilgili yeterli bilgiye sahip olur ve bakım sorumluluğunu aile bireyleri arasında uygun bir biçimde paylaşabilirseniz, yeni üye yeni ve çok büyük bir mutluluk kaynağı olacaktır. Ancak lütfen şu ya da bu nedenle bakımını üstlenemeyeceğiniz, yeterli özeni gösteremeyeceğiniz hayvanları evinize almayın. İyi düşünün ve geri dönüşü olmaması gereken bir karar verdiğinizi bilin.

Gerekli Malzemeler

Bir kedinin sorumluluğunu üstleneceksiniz Çeşitli malzemelere ihtiyacınız olacak. İşte bunlardan bazıları:

Kum Kutusu

Bu, kedinizin tuvaleti olacak. Böyle bir kutuyu pek çok süper-markette bulabilirsiniz. Pazardan bir plastik kap alıp içini kumla doldurmak da aynı işi görür. Kumun saçılmaması için derin kaplar iyiyse de çok derin olursa, yavru kedilerin tırmanması zor olabilir.

En iyisi önceleri küçük bir kap alıp kediyle birlikte boyunu büyütmek olur.

Kum

Kediler için üretilmiş özel kumlar var. Bunlar sıvıyı ve kokuyu emip kedinin çevreyi fazla rahatsız etmesini önler.

Su – Yem Kaplan

Uzmanlar cam veya çelik kapları tavsiye ediyor. Ahşap, seramik veya plastik kapların yüzeyinde zamanla çizikler oluşur ve bu çizikler bakteri taşır.

Tırmalama Tahtaları

Bazı kediler sert, işlenmiş yüzeyleri tırmalamayı sever. Evinizin dekoruna ve kedinizin zevkine uygun tırmalama tahtalarını satıcılarda bulabilirsiniz.

Bakım Aletleri

Düzenli taranan kedilerin tüyleri parlak ve düzgün olur. Üstelik taramak kediyle aranızdaki sevgi bağını da güçlendirecektir. Nasıl bir fırça, tarak ve tırnak makası kullanacağınız konusunda veterinerinize danışın.

Oyuncaklar

Yavru kedinizi oynarken izlerseniz ne tür oyuncaklardan hoşlanabileceğini bulabilirsiniz. Marketlerde kedilerin yalnız ya da evden biriyle birlikte oynayabilecekleri oyuncaklar bulabilirsiniz. Unutmayın, kediler çiğnemeyi ve kemirmeyi çok sever. Hayvanın boğazına kaçabilecek küçük parçalı ve halkalı oyuncaklardan kaçının.

Satın Almadan Önce Mutlaka Veterinere Gösterin

Veteriner doktor Aydın Aksu, kedilerle ilgili olarak bilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

“Yavruyu iki aylıkken almanız en doğrusu. İki ay anne sütü em-meli, annesi tarafından eğitilmeli. îlk aşı iki aylıkken yapılır. Bazı sorumsuz pethshopların sattığı aşısız, bakımsız, annesinden 45 günden önce ayrılmış yavrular, sağlıksız oluyor ve maalesef yaşayanla-yabiliyor. Bu da çok üzücü. Kedi alacağınız petshop’ı özenle seçmeli, aşı belgesi sormalısınız. Satın almadan önce mutlaka kediyi veterinere gösterin. Sattığı kedinin sağlıklı olduğundan emin olan mağaza bu teklifinizi kabul edecektir. Bir ailenin baktığı kedinin yavrusunu almak, en doğru yol olur. Bazı işyerleri daha çok para kazanmak için yavrulara iyi bakamayabiliyor. Nereden geldiği belli olmadan eve alınan hayvanların yüzde altmış veya yetmişi sorunlu oluyor.

Beslenme konusu da önemlidir. Kediler bir miktar ot ve sebze gibi şeylere ihtiyaç duysalar da aslında etoburdurlar. Onlara iyi pişmiş et vermelisiniz. Çiğ veya iyi pişmemiş etler kedilerin sağlığını tehdit eder.

Kediler suyu pek sevmezler. Yalanarak kendilerini temizlerler. Onları çok sık yıkamayın. 20 günden sık yıkanan kedilerin tüy ve

derilerinde problem çıkar. En iyisi, kirlenip mikrop kapmaması için, elden geldiğince sokağa bırakmamaktır”.

Çocukların Hayvanlardan Öğreneceği Çok Şey Var

Psikolog Fatma Torun Reid evde hayvan beslemenin çocuğa kazandıracaklarını şöyle anlatıyor:

“Evde hayvan beslemek, çocuğun ruhsal sağlığı ve kişilik gelişimi için pek çok kazançlar sağlar. Yumuşak tüylü hayvanlar, özellikle köpekler, okşanmaya karşılık verebilen hayvanlardır. Çocuğun ihtiyacı olan gerçek, katkısız, tehditsiz sevgiyi ve güvenceyi verirler. Çocuğun çevresindeki yetişkinler gibi sevgiyi şartlı vermezler, (uslu olursan veya çalışırsan seni severim gibi yaklaşımları yoktur!…)

Çocuklar zaman zaman çevrelerindeki büyükler karşısında veya büyük kardeşleriyle olan ilişkilerinde kendilerini güçsüz hissedebilirler. Oysa evdeki hayvanlarla ilişkisinde onları kontrol edebildiklerini görüp kendilerini çok daha güçlü hissederler.

Evdeki hayvan çocuğun hayal gücünü de etkiler. Bazen köpek arkadaş, sırdaştır, bazen kedi, korunmak istediği kişi veya kızdığı annesi…

Evde beslenen hayvan sadece çocuğa duygusal rahatlama ve doyum sağlamakla kalmaz, aynı zaman da anne babanın bazen veremediği tepkiyi de verir. Örneğin, çok üstüne gidilirse tırmalar veya ısırır. Fazla yedirilmek istemişse yiyeceği iter. (Balıklar ise ölür!) Böylece çocuk, karşı tarafın sınırları olduğunu, buna dikkat etmesi gerektiğini öğrenir.

Çocuk, hayvanların insanlardan farklı kurallara gereksinimi olduğunu keşfeder; farklı ihtiyaçlara duyarlılık geliştirir. Bazen evde beslenen bir hayvanın ölümü, küçük çocuğa sevdiği bir varlığı kaybetmenin üzüntüsüyle baş etmeyi öğretir, yaşam / ölüm realitesiyle tanıştırır.

Üç yaşma kadar ‘benmerkezci’ olan çocuk, bu yaştan sonra paylaşmayı öğrenir. Bunun için hayvan beslemenin 3-4 yaşından sonra başlaması tercih edilir. Sevgi alışverişi için kedi ve köpek ideal hayvanlardır. Balık, kuş, su kaplumbağası, ipek böceği gibi hayvanlar ise daha büyük çocukların merakını giderici, sorumluluk ve gözlemcilik gibi duygu ve becerilerinin gelişmesi için faydalıdır.

“On ergenlik döneminde köpek isteği çok fazla artar. Eve köpek alma kararı ailece ortaklaşa alınmalıdır. Çünkü herkesin bu sorumluluğu işin zevki kadar, paylaşması gerekir. Ne köpeğin bakımını tümüyle on yaşındaki bir çocuk üstlenebilir ne de annenin evdeki sorumluluk listesine bir yenisi eklenmelidir.”

Evde Kedi Beslemeye Karar Vermeden Bilmeniz Gerekenler” da bir yorum

 1. Zehra

  Az önce yanlış yazmışım
  Sokaktan kedi alsam sonra aşıklarını yapsam bir sorun olur mu ?
  (Biraz küçük alıcam çünkü eve alışsın yani sokaktan alıp eve tıkmaya karşıyım ama küçükken alınırsa alışır )
  Doğru düşünüyor muyum

 2. Zehra

  Bir şey soracağım ben daha kedi almadım ama sokaktan alsam sonra açılarını yapsam bir sorun olur mu?
  (Kediyi biracial kūçūk alacağım ki eve alışsın)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir