Evlilik Öncesi Cinsel İlişki

Tarafından   4 Mayıs 2013

Evlilik Öncesi Cinsel İlişkiGünümüz şartlarında artık batı toplumlarında kızlık zarı ve erdenliğin bozulup bozulmadığı sorunu tamamen önemini yitirmiş bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde, özellikle bu tür hareketleri daha bir önem veren kırsal ve doğu kesimlerinde ki vatandaşlarımızdan bu görüşü benimsemiş bir hayli kızlar ve erkekler vardır. Ancak gerek Batı toplumlarında, gerek toplumumuzda bu görüşü benimsemiş kızların birçoğu, kızlık zarına toplumun verdiği değerin dışına ve üstüne çıkamadıklarından, evlilik öncesinde değişik kişilerle cinsel yaşamın her türlü denemelerine karşın, kızlık zarı dokunulmazlığını koruyabilmekte, böylece toplumsal değerlere ters düşmeden, bu yüzden doğacak zorlanmalara yol açmadan, evlilik öncesi cinsel yaşamlarını sürdürmeyi başarabilmektedirler. Bunu beceremeyen, içtenlikle sevdiğine inandığı bir erkekle giriştiği cinsel ilişki sonucu kızlık zarını yitiren genç kız, bir anda toplumsal değerlere ters düşmekte, bu yüzden toplumsal kaynaklı zararlı etkenlerle ve zorlanmalarla karşılaşmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, genç erkeklerin büyük bir çoğunluğu her ne kadar evlenmeden önce kızlarla cinsel ilişkiyi doğal kabul etmelerine karşın, evlenecekleri kızın cinsel ilişkide bulunmamış olmasını, bakireliğini korumuş olması yönünde istediklerini ortaya koymuştur. Buna rağmen bazı genç kızlarımız bir bölümü de evlenmeden önce sevdiği partnerleri ile cinsel ilişkiyi doğal kabul etmekte, fakat evlenememe korkusu yaşadıkları için bu ilişkin kaçındıklarını söylemektedirler.

Kızlık zarına toplumun verdiği değer ve önemle cinsel yaşama davranış kalıplarının çatışması, özellikle gençlik çağında önemli bir zorlanma nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Evlilik Öncesi Cinsel İlişki” da bir yorum

  1. ceyhun

    Türkiye işte ne beklersin hiç bu konuyu görunce şaşırmadım 😀 BİZ avrupa olamadık daha ; zor zorrrr coooooookkk zorrrrrrrr !!! bizim ülkede genç olmakta zor be … demekki kızlık zarı denen şey amma cok onemliymis TÜRKİYEDE 😀 İTİBAR MESELESİ OLMUS YAZIK BİZİM KIZLARA 😀 milletin gözü neden balka ülkelerde anlaşıldı BU İŞ 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir