Gevşeyerek Rahatlayın

Tarafından   4 Mayıs 2013

Gevşeyerek RahatlayınTüm günün gerilimiyle yüklü bayanlarımızın çok azı gece olup da yataklarına girince deliksiz bir uykuya dalabilirler. Çoğu bayanların ise, geçirdikleri günle ilgili bizi rahatsız eden ne varsa, yatağa yattığımız anda yüzeye çıkar, uyku düzensizleşir ya da uykusuzluk baş gösterir.

Doktorlar ve araştırmacılar yıllardır, sağlıklı gevşemeye ulaşmayı ve gerginliği nasıl yenebileceklerini araştırdılar. Öteki doktorların yapmış oldukları, hipnotizma, Freud türü analizler, ılık banyo, masaj, değişik diyetler, vücut egzersizleri, düşküler (hobiler) ve ilaçlar gibi çözümlere takılıp kalmak yerine, gevşeme ve gerilmenin ne olduğunu doğrudan araştırmayı yeğledi. Bu bilimsel incelemelerden çıkardığı sonuç; hemen hemen herkesin, tüm gününü sakin bir biçimde ve bir şampiyon atlet gibi “gevşemiş” olarak geçirmişse huzur içinde, sakin sakin uykuya dalacağıdır. İlaç ya da başka bir şey kullanmaya gerek kalmadan, basit bir fiziksel beceriyle kasların gevşetilmesi ve gerilmenin yok edilmesi olasıdır.

Jacobson’ın ortaya çıkardığı gerçek, gerilimin kendi sürekliliği için, bir “kısır döngü” içinde var olmasına bağlı olduğudur. Çember, ülser, öfke, suskunluk yorgunluk, uykusuzluk gibi, geri kalanını oluşturacak öğeler de içinde olmak üzere korku, kaygı ya da aşırı uyarı ile başlayabilir. Fakat çemberin değişmeyen parçalarından biri, kasların hep gerilmiş olmalarıdır. Kas gerilmesinden kurtarılmış olsa bile öğelerin geri kalanı da yok olur.

Kas gerilmesi fiziksel bir olaydır. Yumruğunuzu sıkın ve ne algıladığınıza dikkat edin. İşte bu kas gerilmesidir. Şimdi elinizi yavaşça serbest bırakın. Bu da gevşemedir. Yumruğunuzu tümüyle gevşemeyene dek ne denli yavaş serbest bırakırsanız gevşemenin oluşumunu ve onu nasıl denetleyebildiğinizi daha kesin olarak ayırt edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir