Google chrome dosyalarını yedek

Tarafından   4 Ekim 2013

indirGoogle chrome dosyalarını yedek alarak kullandığınız bütün özellikleri sonradan tekrar geri getirebiliyorsunuz. Bunu nasıl kullanırsınız. Örneğin bilgisayarınıza format atacaksınız, format attıktan sonra yeni google chrome kurulumu yaptığınızda önceki ayarlarınıza erişemeyeceksiniz. Chrome yedekleme yaptıysanız bu dosyaları yine aynı yerlerine koyduğunuzda önceki bütün ayarlarınıza erişebileceksiniz.

Yedeğini alacağınız chrome dosyalarının bulunduğu klasöre aşağıdaki yöntemle ulaşabilirsiniz.

Windows XP İşletim sistemi kullanan bilgisayarlar:
%USERPROFILE%Local SettingsApplication DataGoogleChrome

Windows Vista / Windows 7 İşletim sistemi kullanan bilgisayarlar:
%LOCALAPPDATA%GoogleChrome

Yukarıdaki (Yeşil ile yazılmış) yazı bütününü işletim sisteminize uygun olanı kopyalayıp XP kullanan kullanıcılar başlat menüsünden “Çalıştır” seçeneğini seçerek. Windows Vista/7 kullanan kullanıcılar başlat menüsüne bastıktan sonra “Programları ve dosyaları ara” kutusuna yapıştırıp enter tuşlayın ve klasörler karşımıza çıkacaktır.

Karşımıza çıkan dosyaların isimleri “Application” ve “User Data” ismindeki klasörlerdir. Bu klasörleri farklı bir diske (Flash bellek, harici disk, format atmayacağınız diğer dahili disk alanı) kopyala/yapıştır yöntemiyle yedek alın. Sonradan (Format attıp yeni google chrome kurulumu yaptıktan sonra) aynı yöntemle klasörleri yerine kopyala/yapıştır yöntemi ile yapıştırın (Orjinal dosyaların üzerine yazın). Bu sayede google chrome tarayıcınızdaki uzantılar, sık kullanılan adresler, cookie (şifre hatırlama yaptığnız siteler) vs. bütün tarayıcı ayarları yedeklenmiş olacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir