Günümüz Çocuklarının Beslenme Tarzı

Tarafından   30 Nisan 2013

Günümüz Çocuklarının Beslenme TarzıGünümüz Çocuklarının Beslenme Tarzı Günümüz çocukları genel olarak fastfood besinlerle beslendikleri için şişmanlamaları elden bile değildir. Bu durum da çocuklar bakımından şişmanlamalarının hiç de iyi olmadığı anlaşılmıştır. Çocuğunuz eğer normalinden fazla şişmansa ve şişmanlamaya başladıysa en kısa zamanda bir doktora müracaat etmeniz çocuğunuz sağlığı bakımından büyük önem arz etmektedir.

Fazla karbonhidratlı yani, unlu, nişastalı, şekerli besin alan çocuklarda şişmanlık görülebilir. Doktor çocuğunuz için en iyi bir şekilde kilo almasını engelleyecek dengeli ve yeterli beslenme uygulayarak yaşına göre normal kilosuna inmesini sağlar. Yine fazla yemek yiyen ve hareketsiz olan çocukların şişmanladığı da bilinmektedir.

Çocuğun yemekleri düzene konurken hareketli olması, oynaması da sağlanmalıdır. Çocuğa fazla besin vererek şişmanlamasına yol açmak hatadır. Çocuk, şişmanlığın meydana getirdiği sıkıntıları çekerek ve bu yüzden de çok çeşitli komplekslere kapılabilir. Daha sonra zayıflamaya kalktığında da yine çeşitli zorluklarla karşılaşacaktır. Çünkü çocuklukta şişmanlayanlarda yağ hücresi sayısının fazla olduğu bilinmektedir. Bir insan, rejim yaparak zayıflayabilir, ama rejim, vücuttaki yağ hücrelerinin sayısını azaltmaz.

Eğer bir insanın vücudunda yağ hücresinin sayısı fazlaysa, o daima kolaylıkla toplar ve şişmanlar. Çocuğa bebeklik çağından itibaren dengeli ve yeterli beslenme uygulamalı, sağlık açısından zengin besinler yedirilmeli, aperatif ve atıştırmalıklardan, ayrıca fasfoot tarzı yiyeceklerinden uzak kalmasını sağlamak gerekir. Böyle dengeli ve yeterli beslenmeyle büyüyen çocuklar kolay şişmanlamaz, kilolarım korur ve daima sağlıklı olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir