Hamilelikte tatile çıkılır mı?

Tarafından   21 Ağustos 2013

Hamileliğini yaz aylarında sürdüren anne adaylarının merak ettikleri şeylerin başında hamilelikte tatile çıkmak gelmektedir. Bu dönemde herhangi bir sorunla karşılaşmayan anne adayları birkaç şeye dikkat ettikleri takdirde rahat bir şekilde tatile çıkabilirler. Hatta hamilelik döneminde yapılacak olan tatil, anne adayının dinlenmesini ve moral depolamasını sağlayabilecektir. Ancak özellikle hamileliğin ilk aylarında ve son bir iki ayında tatile çıkmak, düşük sorununa yol açabileceğinden pek fazla tercih edilmemektedir.

 

Hamilelikte tatile çıkmak isteyen anne adaylarının öncelikle kendilerine uygun bir tatil yeri seçmeleri gerekmektedir. Çünkü onlar için bu tatilin yorucu değil dinlendirici geçmesi gerekmektedir. Bundan dolayı mümkün olduğu kadar sakin tatil yerlerinin seçilmesi, anne adayı açısından faydalı olacaktır. Tatile çıkıldığı zaman asla anne adayının çok fazla yorulacağı aktiviteler tercih edilmemelidir. Böyle bir durum anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecektir. Yaz demek sıcak hava demek olsa da hamilelerin aşırı sıcaklara maruz kalmaması gerekir. Bundan dolayı özellikle öğle saatlerinde güneşlenmek kaçınılmalıdır.

 

Anne adayları hamilelikte tatile çıkmak istedikleri zaman öncelikle bunu doktorları ile konuşmalı ve gerekli onayı aldıkları takdirde tatile çıkmalıdır. Çünkü anne adayının bilmediği herhangi bir durum, tatilin seyrini bir anda tam tersine çevirebilir. Mümkünse tatil için gidilecek her yerin merkezi bir konumda olması tercih edilmelidir. Bu sayede doğacak olumsuzluklara karşı çok kısa sürede müdahale edilebilir.

Sizler önlemlerinizi aldıktan sonra hiç bir şeyden korkmayın ve yolculuğa başlayın. Özellikle doktorunuz her şey yolunda dedi ise sizinde panik yapmanızı gerektirecek bir konu yoktur demek ki. Sık sık mola vererek kendinizi rahatlatın ve tatilden alacağınız keyfi düşünerek Seyehat edin. özellikle ikinci dönemde çok daha kolay bir Seyehat olmuş olacak ve rahat edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir