Hamilelikte yasak yiyecekler nelerdir

Tarafından   22 Ağustos 2013

Hamilelik döneminde anne adayların vücutlarında çok büyük değişimler olmaya başlar. Genel olarak anne adaylarının iştahları hamilelik döneminde açılsa da hamilelikte yasak yiyeceklerden yemeleri hem onların hem de bebeklerin sağlıklarını tehlikeye atabilecek güçtedir. Bunu engellemek için de bu yiyeceklerin neler olduğu bilinmeli ve onlardan uzak durulmalıdır. Bu yiyeceklerin en başında alkol gelmektedir. Hamilelik öncesinde zaten yeteri kadar zararı olan bu yiyeceğin hamilelik esnasında tüketimi, zararı iki katına çıkartacaktır.

 

Hamilelikte yasak yiyeceklerden bir diğeri de deniz ürünleridir. Özellikle çiğ ya da az pişmiş deniz ürünleri zehirlenmeye sebebiyet verebilmektedir. Bu dönem balık yemek isteyen anne adaylarının mümkün olduğu kadar mevsiminin balığını tüketmesi gerekmektedir. Yumurta yemekten hoşlanan kişilerin yiyecekleri bu besini çok iyi pişirmeden yememesi, sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çok fazla içilmesi kansızlık sorununa yol açan siyah çay, hamilelik döneminde çok daha büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

 

Siyah çay içmek istemeyen kadınlar çözümü bitki çaylarında bulmaya çalışıyor. Ancak hamilelikte yasak yiyecekler arasında pek çok bitki de yer almaktadır. Çünkü bitkilerin bazıları çok büyük yan etkilere sahiptir. Bundan dolayı bitki çayı içmek isteyen anne adaylarının bunu doktor kontrolünde yapması gerekir. Salam, sosis, sucuk gibi besinler de pişirilmeden yenmemesi gereken yiyecekler arasında yer almakta. Normalde de sık sık yenmemesi gereken bu yiyecekler yenmek istediği zaman miktarı mutlaka ayarlanmalıdır.

Sizler asla kulaktan duyduğunuz şeyler ile değil, doktorunuzun dediklerini dikkate alarak yemeniz içmenizi ayarlayınız. Normal hayatta yediklerinizden şaşmadan yola devam etmeniz size bir zarar vermeyecektir. Ekstra olarak ceviz ve balığı ihmal etmedikten sonra bir sorun oluşmayacaktır. Doktorunuzdan bir besin tablosu da isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir