ideal ilişki nasıl olmalı

Tarafından   21 Şubat 2013

ideal ilişki, idealilskiideal ilişki nasıl olmalı, İdeal ilişki diye birşeyin olduğuna şahsen inanmam çünkü yapılan araştırmalar ve sayısız terapistlerin sözlerine göre insan sayısı kadar farklı ilişki tipleride olabilir.Ancak toplumumuzdada olduğu gibi Kadın faktörü çok önemli buna birazdan deyineceğim. Boşanmaların sebeplerine baktığımızda ;

%62 Şiddetli geçimsizlik , %20 Aile içi şiddet ve %18 i ise diğer sebeplerdendir.

İlişkilerde karşılıklı anlayış ve güven esastır.Bir tarafın çabalaması ilişkiyi birkaç adım öteye ve sonrasında hızlıca düşüşe sürükler.Ancak el ele verildiğinde atılan adımlar sağlam ve hep ileri olacaktır. İnsanlar birbirlerinden etkilenebilir hoşlanabilir sevebilir hatta aşık olabilirler ama güven olgusu zorlayıcı bir unsur. Örneğin ilişkide kıskançlığın ana sebebi ayrılık ve yalnızlık korkusu olarak bilinir iken yüksek bir oranla güvesizlik yapılan araştırmalarda ağır basmıştır. Özellikle geçmişinde güven duygusunu sarsacak olaylar yaşamış bir insandan kolayca güvenmesini ve kendini teslim etmesini beklersek kaybetmekten başka bir şey elimizden gelmez ancak bu güven olgusunu zamana bırakırsak ve baştada dediğim gibi anlayış faktörünü devreye sokarsak belkide hayatımızın devamını getireceğimiz insanı kazanmış oluruz.

Gençlerde ilişki kavramı; Günü birlik ilişkiler yada bağlı kalamama olgusu ile sürekli farklı insanlarla birlikte olma düşüncesi yada doyumsuzluktan kaynaklı sürekli partner değiştirme gibi durumlara sahne olmakta şuan gençlerin aşk dünyası ama bu tamamen yanlıştır. Gençlerin aile hayatındaki yetiştirilişi , arkadaş ortamındaki konumu ve terbiyesi bu konuda çok önemli yani anne babaya çok büyük sorumluluk yükleniyor. Şöyle bir düşündüğümüzde dışardan hovarda bir erkek birey görsek onumu yoksa onu el bebek gül bebek yetiştirmiş paşam prensim diye büyütmüş ve her istediğini eline vermiş ana ve babasınımı suçlamalıyız? Bu durum aileden aileye değişmekte. Kimi aile yeteri özen ve hassasiyeti gösterir ancak birey aile ortamında yozlaşmaya başlar. Bunda ailenin hiçbir kabahati yoktur.Bu aşamadan sonrasında aileye tek düşen ileride mutlu bir hayatı olması ve eş seçiminde hata yapmaması için çocuğunda bu tür değişimleri gözlemlediği an bir terapistten yardım almak ve nasıl davranılması gerektiğini öğrenmektir.

Olgunluk döneminde ilişki; Artık çeşitli heveslerin bittiği ve maymun iştahlı cinsel dürtülerin sonlandığı bu dönemlerde ilişki kavramı insana iyice yerleşir ve ciddi düşünceler bedeni ve düşünceleri sarar.

Kadın faktörü;

Anlayış ancak ezilmeden , susarak ama bastırılmadan .. Belki zor ama ideal ilişki denilen tanım bu. Hem anaç hem düşünceli hemde cinsel hususlarda bilgili olmak evet zor ancak kendimizi nekadar yetiştirebilirsek kârdır diye düşünmekteyim. Heleki bebekten sonra .. Hiçbir erkek kendini salmış saç baş kabarık dağınık ve cildi bakımsız bir kadına katlanamaz.Bayanlarr bakım çok önemli 🙂 Artık eski düşünceler yıkılmalı. Hem şevkatli bir eş , hem iyi bir anne ve iyi bir iş kadını olunabilir ancak zamanlamaları ve sağlık faktörünü unutmadan .. Yuvayı dişi kuş yapar hanımlar bu görüşe tamamen katılmaktayım. Erkeklerin dır dır olarak tanımladığı üste çıkma dürtümüzü törpülemeli ve uysallık yoluna gitmeliyiz.Çünkü erkeklerin annelerinden gördükleri figür genelde hep anaç , oğullarına tapan , acı çeksede susan , affeden ve her işte usta bir bayandır. Evet annelerinin yerlerine geçmek amaç olmamalı ama aynı şeyleri eşine sizde gösterebilirsiniz ve herşeyin başı Sevgi ve Anlayışlılık.

 

 

 

ideal ilişki nasıl olmalı” da bir yorum

  1. site misafiri

    Güven, dikkat edin güvenilen dağlara karlar yağar, güven duyduğunuz kişi sizin cevabını bildiğiniz sorularda sizi atlatmaz, açık ve nettir. Karşınızdaki kişi size biraz sus herşey yoluna girecek demez, ne yapmaya çalıştığını sizile paylaşır tabi farklı düşünceler taşımıyorsa… Ve günümüzde o eski dır dır eden kadınların kalmadığını, bunu ancak bir şeyler kaybetmeye başladığında ki insan eşini tanır yüzündeki ifade sizinle konuşma tarzı, davranışı hareketleri bunu ortaya koyar. Bir diğer yarınızı kaybetmemeniz dileğiyle sağlıklı günler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir