Kadınlık ve Kadın olmak

Tarafından   5 Mayıs 2013

bakıcıKadın olmak ve kendini kadınlığa hazırlayabilmek için kişinin önce kadınlığını kabul etmesi, anlaması ve bununla gurur duyması gerekir. Bunun ilk şartı da, vücudunun tam olarak nelere ihtiyaç duyduğunu ve vücudunun görevlerinin neler olduğunu iyi bilmektir.

Siz, biyolojik bakımdan kadınsınız, çünkü babanıza ait spermatozoidi yani tohum veya erkek sperm hücresiX kromozomunu taşımaktadır. Bu spermatozoit, X kromozomu bebeklerin anne veya babasına benzediği kısmı taşıyan bir yumurta hücresi ile birleşerek onu döllemesi sonucu bebek oluşumu gerçekleşir. Döllenmiş olan bu yumurtada iki adet X kromozomu bir arada bulunursa artık doğacak çocuk kız olarak dünyaya gelir. Ama bir kızı kadın yapan sadece onun biyolojik dişiliği değildir. Bir kız çocukluktan başlayarak annesini ve ailede bulunan diğer kadınlarada örnek alırlar.

Bu dünya öyle bir ortamdır ki burada yalnız iki sosyal ve cinsel kategori vardır, o da Erkek ve dişilerdir. Kadınları biyolojik olarak dişi olmasına sebep olan kromozomlardır. Ama kadınları gerçek bir anlamda kadın yapan ise kromozomlar değil, çocukluktan beri yaşanılan ortam, kadınsı hareketler ve tavırlar ile bu duruma göre şartlanmadır. Genetik yani soya çekim bakımından kadınların kaderi, annenin yumurtası babanın ise spermatozoidi ile karşılaştığı an zaten belli olmuştu. Her yumurtada X kromozomu denilen bir cinsiyet kromozomu ve buna ek olarak, annenin hücrelerinde bulunan öteki kromozomların yarısı vardır. İçine bir spermatozoit girdiğinde yumurta döllenir ve eksik kromozomlarını onunkilerle tamamlamış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir