Kalp Dostu Besinler

Tarafından   16 Nisan 2014

kalp-dostu-besinler  Kalp Dostu Besinler ,Kalp bedenin  en hassas organıdır.Yediğimiz , içtiğimiz her şeyden doğrudan etkilenir.Birçok besini kalbe zarar verdiği için yememeye çalışırız.Bunu yanı sıra birde kalp dostu olan besinler vardır.Bunları masamızdan hiçbir zaman eksik etmemeliyiz.Şimdi sizlere o besinleri ve kalbe olan faydalarını yazmak istiyorum.

ÇİKOLATA :   Çikolatayı hepimiz zararlı bir besin gibi uzak durmaya çalışırız.Oysa gün içinde yenilen 3 adet bitter çikolata  tansiyonu ve LDL denilen kötü kolesterolü düşürür.Kalp dostudur ve damar tıkanıklarının önüne geçer.Çikolata tüketiminde tek dikkat edeceğiniz şey bitter yani acı çikolata denilen türünü tüketmelisiniz.

YEŞİL ÇAY : Bu çayın kalbe faydası olan içinde bulundurduğu vitaminlerdir. Yüksek oranda antioksidan, A, C ve E vitaminleri içeriyor.İçinde ki vitaminlerle günde 1 fincan çay içen insanların kalp hastalıklarına yakalanma riski düşmektedir.

SOMON VE TON BALIĞI :  Tam bir Omega  3 deposudur.Omega da kalbin en iyi dostudur.

CEVİZ :  Besin değeri çok yüksek olan bu besinin beyine faydalarını herkes bilir.Şimdi ben size kalbe olan faydalarını yazmak istiyorum. İçeriğinde thiamin, folacin ve A, B1, B2, B 6, C, D, E ve P vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca cevizde demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyum da bol miktarda mevcuttur. İçinde barındırdığı bu vitaminler ve  yağ asitleri ile kabın bir numaralı dostudur.Hergün  kahvaltı sofranız da 2 adet ceviz yemenin faydasını göreceksiniz.

YULAF EZMESİ : Öncelikle içerdiği liflerle kabin koruyucusudur.Ayrıca içinde barındırdığı B ve E vitaminleri tam bir kalp dostudur.
KUŞKONMAZ : Hem kalori yönünden çok düşüktür.Hem de içinde barındırdığı vitaminlerle tam bir kalp dostudur. B6 vitamini, folik asit, C vitamini, keratin ve çeşitli lifler bulunmaktadır.Vücutta ki zararlı yağların atılımında yardımcı olduğu gibi kolesterolun düşürülmesinde de etkili olacaktır.

KURU ERİK :  İçinde ki lif oranının yüksekliği ile en iyi Antioksidandır. Bu özelliği ile de kalbin temizlenmesinde çok etkili olur.

YER ELMASI : İçinde bulundurduğu  A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor minerallerle kalp dostudur.

PAPATYA : İçinde bulundurduğu vitamin ve minareler kalp kaslarını korur.Ayrıca içinde barındırdığı potasyum da kalbi besler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir