Kızlık Zarı ve Bakirelik

Tarafından   30 Nisan 2013

kizlikzariKızlık Zarı ve Bakirelik  Zamanımızda çıplak görmek ve görünmek eskiden olduğu gibi ayıp sayılmıyor artık. Yazın plajlarda yüzbinlerce kadın ve erkek birbirini yarı çıplak görebildiği gibi sinema filmleri, magazinler, gazeteler, sokak afişleri de çıplak kadın ve erkek resimleri ile dolup taşıyor. Bütün bunlara rağmen vücudumuzu gereği kadar tanıyor ve biliyor muyuz?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de hemen hiç bir genç kız veya erkek üreme organlarının yapısı ve çalışması hakkında bilimsel ve kesin bir bilgiye sahip değildir. Cinsel birleşme ve üreme olayları hakkında ise ancak kulaktan dolma, bilgisayarlardan ve internetten yalan yanlış bazı bilgiler edinmiş durumdadır. Tabi tam olarak bilenlerden kastetmiyoruz.

Ferç, kadın üreme organının dışta bulunan kısmına denilmektedir. Buna aynı zamanda Vulva ismi de verilmektedir.  Ferç sağda ve solda bulunan iki kat deri kıvrımı ile bunların arasında yer alan hafifçe çukur bir bölümden meydana gelir. Siyek ile rahim yolu buraya açılır. En dıştaki büyük deri kıvrımlarına büyük dudaklar, ondan sonra gelen ve mukoza ile kaplı bulunan ince deri kıvrımlarına da küçük dudaklar denir. Küçük dudakların üst tarafında dikilgen ufak bir et parçası göze çarpar.

Bızır veya klitoris denen bu ufak et parçası özellikle cinsel birleşme sırasında kan toplayarak şişer ve biraz irileşir. Bızırın biraz alt tarafında sidik deliği, onun alt tarafında da rahim yolunun giriş kısmı bulunur. Kızlarda rahim yolunun ağzı kızlık zarı denilen ince bir zarla kaplıdır.

Zarın ortasında aybaşı akıntısının akabilmesi için bir veya birkaç küçük delik bulunur. Bu zar ilk evlilikte yırtılarak hafifçe kanar, ama bazen zaten yeteri kadar geniş ve esnek olduğu için hiç yırtılmaz, bazen de çok az yırtılabilir. Kızlık zarının olması, bakirelik belirtisidir. Esnek ve geniş delikli olduğu için ilk evlilikte yırtılmayan kızlık zarı haksız yere bazı kızların başına dert açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir