Kreşler ve Ana Okullarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Tarafından   30 Nisan 2013

kreşKreşler ve Ana Okullarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri  Gündüz bakımevleri ya da kreşlerin oldukça iyi yönleri olduğu gibi, kötü yönleri de vardır. Annelerinin herhangi bir nedenle uzakta olması gereken süreler için çocukların bakımını üzerine alan bu merkezler, sosyal ilişki, grup halinde oynama ve basit öğrenme faaliyetlerine olanak sağlamaktadır. Pek çok durumda bir çocuk, annesinin kendine ayıracak yeter derecede zamanı olsa bile bu tür yaşantılardan mahrum kalacaktır. Şüphesiz ki çaresiz kalındığı anda başvuracak bir verin olması, oh mamasından çok daha iyidir. Ama bir kreş ile Ana Okullarda görev yapan personelin mutlaka çocuk bakımından çok iyi anlayan yetenekli kimseler olmadığım da akıldan çıkarmamalısınız.

Pek çok anne ve babanın kreşlerde çalışan personelin çocuk bakımı konusunda son derecede bilgili ve yetenekli olması gerektiği, aksi takdirde orada çalışamayacakları inancında olduğunu görülmüştür. Bu ne yazık ki her zaman böyle değildir. Bu bakımdan, çocuğunuzun esas sorumluluğunun yine size ait olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kreş ve Ana Okulların en iyisinin bile, ailenin yerini tutması mümkün olamaz.

Bu arada kreşlerin çocuklara gündelik yaşam için uyarı sağlamaları dışında önemli bir yararları daha vardır. Pek çok anne, aşırı dikkatli ve koruyucu olma eğilimindedir ve bu annelerin çocukları, sürekli bir şekilde salıncaktan düşebilecekleri, koşarken ayaklarının kayacağı, merdivenden yuvarlanacakları gibi, çeşitli olabilecek kazalara karşı uyarılır. Bu derecede bir koruyuculuk, çocuğun dış dünyaya, olaylara karşı ilgisini ve merakını körletme sonucunu doğurabilir; böyle bir çocuk içinse, kreşler ve ana okulları bir kurtuluş çaresi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir