Kuru Ciltlere maske

Tarafından   29 Haziran 2013

imagesBakımı ve çözümü en zor cilt tipi gibi görünse de aslında kuru cilde gereken önem verildiği takdirde fazla problem çıkarmaz. Tek ihtiyacı olan nemdir ve nemsiz kaldığı için kurur, çatlar, pul pul soyulur. İlerleyen zamanlarda kırışır ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu nedenle en başından gereken önemin verilmesi gerekir. Kuru cilde derinlemesine nem verecek bir maske önerisinde bulunacağız.

1 yumurtanın sarısı, bir kaşık bal, bir kaşık tereyağı karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Temiz cilde aşağıdan yukarıya doğru dairesel hareketlerle sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Üzerinden günlük kullanmış olduğunuz bir nemlendirici krem sürülür.

Haftada iki kere yapılması önerilen bu nem maskesi, kuru ciltleri onaracak ve ihtiyacı olan nemi verecektir.

Kuru ciltler, aynı zamanda çok hassas bir yapıya da sahiptir. Bu nedenle yanlış ürün kullanılmasına karşı duyarlılık gösterir. Çoğu zaman kişilerin kullandığı günlük nemlendiriciler yeterli gelmez, bu nedenle de yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilir. Aslında kuru cildin ihtiyacı olan yağdan ziyade nemdir. Yani nem bazlı nemlendiriciler kullanmak yerinde olacaktır.

Ayrıca bütün cilt tiplerinde olduğu gibi kuru ciltlerde de suya çok fazla ihtiyaç vardır. Kişilerin bol su tüketmeleri önerilir.

Maskelerin özellikle sabah saatlerinde uygulanması tavsiye edilir. Cildin veriminin en yüksek olduğu saatler sabah on bir civarlarıdır. Akşam saatlerinde ise özellikle cildin temiz ve rahat bırakılması gerekir, çünkü akşam on birden sonra da cildin gözenekleri açılır ve sabaha kadar nefes alır.

Kuru cildin temizliğini yaparken de aynı hassasiyeti gösterip, alkol içeren bakım ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir