Lekeleri Nasıl Çıkarmalı?

Tarafından   29 Nisan 2013

Lekeleri Nasıl ÇıkarmalıLekeleri Nasıl Çıkarmalı Leke çıkarma esnasında ilk olarak lekenin ne türlü bir leke olduğun anlamak gerekir. Daha sonra nasıl bir leke çıkartıcı kullanılması gerektiğini kullanılmasına karar verilmelidir. Unutmayın ki, bu işler için bazen benzin ve eter gibi maddeleri kullananlar bulunmakta ve bazı leke çıkarıcıların bu karışımlarla meydana gelmektedir. O sebepledir ki ateşten uzakta ve bilhassa pencere önünde kullanılmalıdır. Ayrıca leke çıkartıcıları kesinlikle çocukların yetişebileceği yerlerde de bulundurulmamalıdır.

Eğer lekenin ne lekesi olduğunu veya kumaşın ne türlü bir kumaş olduğunu bilmiyorsanız deneme yapmadan sakın işe girişmeyin: bunun için çeşitli leke çıkarıcıları iç dikişlerin üstünde veya etek baskısında deneyiniz ki kumaş bozulursa görünmesin. Lekeyi kendi başınıza çıkaramayacağınızı anlarsanız bu işten vazgeçip bir temizlikçiye gitmeniz iyi olur. Bir lekenin çıkartılması ve herhangi bir zarar ziyan vermeden yapmanız gereken işlemler sırasıyla şu şekilde olmalıdır.

Lekeyi çıkartmaya karar verince masaya temiz, yumuşak, emici bir bez serin, üstüne kumaşı yayın.Önce lekeyi kurutma kâğıdı, daha sonra bezle veya bir bıçak ağzıyla temizleyiniz. Kuruduktan sonra birkaç damla su ile ıslatarak yumuşatın.

İlâcı lekenin dışından sürmeye başlayın ve ortasına doğru yayın. Kumaşın tersinden uğraşmak daha iyi olur.Renkli veya emprime kumaşlarda ilâcı ovuşturmaktansa hafif hafif bastırıp kaldırarak kullanın, daha iyi sonuç alırsınız. Leke kaybolunca ilâcın fazlasını almak için üstüne yeniden bir bez bastırın. Çevrede yine de inatçı bir halkanın izi kalırsa bunu şöyle silebilirsiniz: biraz una biraz talk pudrası veya nişasta karıştırın, halkayı bu karışımla güzelce ovun, kuruyunca kuvvetlice fırçalayın. Lekeyi çıkarmada kullandığınız bezi kirlenir kirlenmez değiştirmeniz, yeni bezi yeniden leke çıkartıcı sürmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir