Manikür ve Pedikür

Tarafından   7 Mart 2013

menukurManikür ve pedikür modern çağın bir getirisi diye düşünsek de aslında geçmişi uzun yıllara dayanıyor. 1930’larda Ahmet Cevat Emre’nin Ankara’da “Muhit” isminde yayımlanan bir dergide ( 1930-19.sayı) manikür ve pedikür hakkında yazılar yazmış ve “ suvare eldivenlerinin terk edilmesi asri kadın için manikürü itiyat haline getirmiştir” diyerek konunun önemine dikkat çekmiştir.

Eskinin modern ve çağdaş kadını şapkasız ve eldivensiz dışarı çıkmaz, adabı muaşeret kurallarına göre bunlar kıyafetin ayrılmaz parçaları sayılmıştır. Eldivenin aristokrasi ve burjuvaziden gördüğü bu itibar 1930’ larda sona ererek, normal soğuktan koruma işlevine geçmiştir. İşte Ahmet Cevat Bey’in yazısında bahsedilen mevzu da budur. Eldivenler kalktı, eller ortaya çıktı, gelsin manikürler, bakımlı eller…

Modern kadın, çalışsa da çalışmasa da artık kendine bakan, sadece başkaları için değil de kendisi için de yaşamaya başlamış, sabah uyandığında kişisel bakımlarını ihmal etmeyen bireyler oldular. Artık ruh güzelliğinin yanın da görsel güzelliğe de önem veriyoruz. Etrafımızda bakımlı ve kendine dikkat eden, kendini önemseyen insanlar istiyoruz. Bunun farkına varan Amerikan bir manikürcü ilk olarak 1990’larda kişisel bir Blog açarak müşteri toplama başlamış, şimdilerin modern bakım salonlarının temelini atmıştır.

Kimse görmüyor pedikür yaptırmasam da olur zihniyetinden uzak durmamız gerekiyor. Kendimiz için, güne iyi başlamak ve aynada güzel ve bakımlı bir siluet için bedenimize bakmamız gerekiyor. Bir kadının yaşlandığını en iyi ellerinden anlayabiliyoruz. Vücudun her tarafına estetik yapılabiliyor ama eller için çok fazla seçenek yok. Üzerinde oluşacak çilleri tamamen yok edemiyorsunuz. Dolgunlaştırmak içinse yapılan botoks surattakiler kadar iyi sonuçlar vermiyor. Gençseniz ve hala dolgun çilsiz elleriniz varsa kıymetini bilin ve onlara iyi bakın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir