Normal Ciltlerde Haftalık ve Aylık Bakım

Tarafından   29 Nisan 2013

Normal Ciltlerde Haftalık ve Aylık BakımNormal Ciltlerde Haftalık ve Aylık Bakım ,Yaşınız çok gençse ve normal bir cilde sahipseniz haftalık ve aylık bakıma ihtiyacınız olmayabilir, fakat 25’inden itibaren bu tür bakımlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Haftalık bakımda yüzün derisinin üstündeki ölü hücreleri alacak hafif bir soyma yani peeling yapacaksınız. Peeling malzemeleri tüplerde, kavanozlarda satılır. Ama isterseniz bunu evden de yapabilirsiniz. Bir komposto kaşığı pudra şekeri yine aynı miktar zeytinyağı ile karıştırılır ve bu karışım parmak uçlarıyla hafifçe bastırarak boyundan başlayıp göz çevresi hariç bütün yüze sürülür. Parmak uçlarıyla hafif hafif daireler çizilir. Sonra yüz sabunla yıkanır ve bol suyla durulanır. Yine bazı maskeler bu ölü hücreleri çıkarabilir. Bir yumurtanın sarısını göz çevresi hariç yüz ve boyuna sürüp 15-20 dakika bırakabilir, sonra ıslatılıp sıkılmış temiz havlu parçasıyla aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle silebilirsiniz. Cilt hemen canlanıp renklenecektir.

Ayrıca, haftada bir, cildi beslemek için de bir maske yapmalısınız. Normal cilde, nem veren ve hafif yağlayan maskeler gider. Bunlar tüplerde ve çanaklarda satılır. İsterseniz mutfakta bulacağınız birçok nesneyle de maske yapabilirsiniz. Bir komposto kaşığı kaymağı 2 kahve kaşığı gliserinle iyice karıştırıp göz etrafı dâhil bütün yüze ve boyuna sürebilirsiniz. 20 dakika sonra ılıkça suyla maskeyi çıkartırsınız.

Yüzü durular ve kuruladıktan sonra da tonik sürersiniz. Kuru ciltlere uygun maskelerin çoğu normal ciltler için de yararlı olabilir. Fakat bunları yüzde daha az tutmalıdır. Normal olarak besleyici maskeler yüzde 15-20 dakika kalır. Kuru ciltler için olan maskeleri yüzde 10 dakika bırakmak yeterli olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir