primolut nasıl kullanılır

Tarafından   27 Şubat 2013

PRIMOLUTPRIMOLUT-N 5 MG 30 TABLET, Primolut nasıl kullanılır, nedir nasıl kullanılır, düzensizlik ,regli düzensizliğinde kullanılır, ayrıca bu ilaç öyle eş dost tavsiyesi ile kesinlikle kullanılmamalıdır.Ancak ve ancak doktor tavsiyesi dışına çıkılmamalı reçesinde açıklaması şu şekilde Disfonksiyonel kanamalar, primer ve sekonder amenore , premenstruel sendrom, mastopati, menstruasyonun öne alınması ya da ertelenmesi, endometriosis.  

Farmakolojik:

Son araştırmalara göre noretisteron’un kısmen etinilestradiol’e metabolize olduğu belirlenmiştir. Noretisteron’un estrogenitesi sürekli gözönüne alındığından ve klinikte de gözlemlendiğinden, noretisteron’un bu metabolik
karekteristiği mevcut kullanım önerilerinin değiştirilmesi için bir neden teşkil etmemektedir.

Endikasyonlar

Disfonksiyonel kanamalar, primer ve sekonder amenore, premenstruel sendrom, mastopati, menstruasyonun öne alınması ya da ertelenmesi, endometriosis.

 

Uyarılar

Şeker hastaları durumlarından doktoru haberdar etmelidir, zira bu hastalık dikkatli bir müşahede gerektirir.
Epidemiyolojik araştırmalara göre, oral estrogen/progestogen içeren ovulasyon inhibitörleri kullanan kişilerde daha sık tromboembolik süreçlere rastlanır. Bu yüzden, özellikle önceden geçirilmiş tromboembolik hastalıklarda veya damar değişiklikleri ile seyir eden ağır diabette ya da orak hücreli anemi’de, artan bir tromboemboli risk olasılığı gözönünde bulundurulmalıdır.
Primolut N’in içerdiğine benzer hormonal maddelerin kullanımı sonucu nadir olgularda iyi huylu, ileri derecede nadir olgularda da ciddi intraabdominal kanamalara sebep olabilecek habis karaciğer tümörleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle kısa bir sürede kendiliğinden geçmeyen, alışılmamış üst batın yakınmalarından hekim haberdar edilmelidir zira ilacın kesilmesi gerekebilir.
Son çalışmalarda, noretisteronun kısmen etinilestradiole metabolize olduğu gösterilmiştir. Noretisteronun estrojenik özelliği klinik kullanımında her zaman göz önüne alındığı ve gözlendiği için, metabolik karakteristiği hakkındaki bu bulgu mevcut kullanım önerilerini değiştirmez.
İlacın derhal kesilmesi için nedenler
Migren türünde başağrılarının ilk defa ortaya çıkması, ya da alışılmamış şiddette sık sık başağrıları, ani duyu bozuklukları (örn. görme ya da işitme bozuklukları), tromboflebitlerin ya da tromboembolik belirtilerin ilk işaretleri (örn. bacaklarda mutadın dışında ağrılar yada bacakların şişmesi, nefes alırken batıcı ağrılar ve nedeni bilinmeyen öksürük), göğüste ağrı ve darlık hissi, planlanan ameliyatlardan 6 hafta önce ve örneğin kazalardan sonra yatak istirahatinin gerekli olduğu sürede, sarılık, hepatit, sürekli kaşıntı ve önemli tansiyon yükselmeleri.
Gebelik ve Laktasyon
Düşük tehdidi ile gebelikte kullanılmamalıdır.
Tam anlamıyla başlamış laktasyonda günlük dozun yakl. % 0.1’i anne sütüne geçer.

Yan etkileri:

Nadir olgularda bulantı oluşabilir.

primolut nasıl kullanılır” da bir yorum

  1. hatuna

    primolut n kulanıyorum adet gelmıyor dye bende kaşıntı başladı acaba bu ılac ıyan etkısımıdır
    ban yardımcı olurmusunus

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir