Saçların beyazlaması nasıl önlenir

Tarafından   20 Mayıs 2013

Saç beyazlamasını nasıl önlerizSaçların beyazlaması nasıl önlenir ,Saç beyazlamasını nasıl önleriz neler yaparız ,bitkisel çözüm  ençokta bayanların ve erkeklerin en önemli sıkıntılarından bir tanesidir. Saçımızda beyaz saçları gördüğümüzde biraz daha yaşlandığımızı hissedebiliriz. Genelde yapılan  saçımızı boyayarak kapatmaya çalışırız. Aslında saç beyazlamasını beslenme şeklimizi düzenleyip, yeterli vitaminleri alarak önlemek mümkün.

Beyaz saç genellikle alın bölgesinden başlar ve bu da saç kökündeki bulunan  melanin pigmentindeki azalmadan dolayı oluşmaktadır. Yani saç beyazlamasının engellenmesi ve parlak sağlıklı saçlara sahip olmak için melanin tüketimi gerekmektedir.

Özellikle soğan ve sarımsak melamin üretebilen gıdalardır ve saçın renginin korunmasına yardımcı olur.

Saç sağlığınız için en önemli vitamin A vitamini içeren koyu yeşil sebzeler, turuncu ve kırmızı renk sebze ve meyvelerdir. Hem saç beyazlamasını engelleyen hem de saç bakımı sağlayan besin maddelerinden bazılarıdır.

B vitaminleri, saçı sağlıklı ve nemli tutmaya yardım eder. B vitaminleri içeren gıdalar karnabahar, tahıllar, yoğurt, domates, muz, maya ve buğday tohumu olarak sıralanabilir. Aşırı kafein tüketimi, alkol, et, kızartılmış ve yağlı gıdalar, baharatlı ve asitli yiyecekler saç beyazlamasını arttırıcı etki gösterirler.

Ayrıca melanin üretimi bakır eksikliğine bağlı olabilir, bu açığı yengeç, istiridye, kaju, ayçiçeği, badem gibi besinlerle kapatabilirsiniz. Çinko ise saçı güçlendirir, kırmızı et, maydonoz, yumurta, buğday ve ayçiçeğinde bulunur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir