Sanal tur nasıl yapılır

Tarafından   17 Temmuz 2011

Sanal tur nasıl hazırlanır ,360 derece , panoramik çekim ,Sanal tur nasıl yapılır sanal tur deyince aklımıza ne geliyor,sanal tur ne işe yarar ne için yapılır önce bunu açıklayalım sanal tur adındanda belli olduğu gibi sanal olarak internet üzerinde makanı, cadddeyi, sokakları ,turistik yerleri,hastene,otel,cafe aklınıza neresi gelirse o yerin net üzürinden karış karış görme imkanı tanıyam resimlerin birleştirilmesinden oluşan işlemdir.
Gelelim bu sanal tur işlemi nasıl yapılıyor
1.Kaliteli bir fotoğraf makinası
2.3 ayak şart kesinlikle
4.Fotoğraf çekimini iyi bilmek lazım
5.Panoranik çekim için 3 ayağa kafa lazım
6. Kullanılan programlar
7.8mm  balık gözü lens
8. Photoshop bilgisi

Fotoğraf makinası olarak profesyonel makina kullanabilirsiniz Benim terciğim nikon d5100 kalite görüntü güzel hoşuma gidiyor
yapmanız gereken herşeyden önce unutmayın işe başlamadan önce foroğraf makinanızı kesinlikle iyi tanımaktır.
Nezaman nerde nasıl ışık fonksiyon ayarlarını çok iyi bilmeniz gerekli  yoksa çekilen resimlerde birleştirme yaptığınız zaman problemler çıkacaktır .
Çekimden önce Fotoğraf makinamızın Manuel modda ISO / F ve ışık fonksiyonlarını yapmalısınız.
Gelelim çekime  6 adet çekim yapıyoruz yada 4 size bağlı son iki çekim tavan be taban dır çekim kaliteli ise tavanı çekip yeride photoshopta düzenleme yapabilirsiniz. Yarıca çekeceğiniz zaman foroğraf makinası yan konumda kullanın 8mm lensler 180 derece görüş açısına sahip oldukları için  90 derecece bir çekim yaptığınız için tavan ve taban görüntüsü elde edilebiliyor.
Sonrasında şayet resimler karanlık ise photoshop da resmi görünür hale getirin .
Pozlarımızı çektik ptgui programı ile tek resim haline getirip örneğin 4000 x 2000 ölçülerinde ideal ölçülerde jpg formatta oluşturup  Kolor Panotour Pro yada Tourweaver programı ile sanal tur işleminini tamamlıyorsunuz.
Tabiki bunun yanında kullanacağınız programları bir hayli kurcalayın öğrenin ve en çok karşılaştığımda craklı olanların bir çoğunda problem çıkıyor hatalı birleştirmeler yapıyor bilginiz olsun özellikle ptgui programında karşılaştım.

İlk başlayanlar için bol bol resim çekin bol bol deneme yapın yapmaktan yılmayın bıkmayın çok basit ama zahmetli ve ölçümü ayarı bol olan bir iş dikkat etmek gerekli .Tanıtım olarak sanalturx.com

Sanal tur nasıl yapılır” da bir yorum

  1. cemil

    balık lensi kullanıyorum. elimde d90 var. 1 tanesi tavan 4 tanesi de yanlar olmak üzere 5 fotoğraf çekiyorum. Bu fotoğrafı pano 2vr programında birleştiriyorum ama sürekli hatalar çıkıyor birleşme noktalarıda. Bu duruma dair önerileriniz nelerdir? Hemen cevap yazarsanız çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir