Sanal tur

Tarafından   4 Mart 2012

SanalTur ,Virtual Tour,360 derece sanal tur, panaromik çekim,Virtual Tour olarak yabancı kaynaklarda isimlendirilmiş olan Sanal Tur 360 derece olarak çekilen forografların birbirine eklenmesi sonucu ortaya çıkar. Panoramik fotograflar özel bir programla birbirine eklenen ve iç ve/veya dış mekanların internet üzerinden izlenmesini sağlar. Hazırlanan panoramik fotograflarla kullanıcılar izledikleri alanda/ mekanda aşağı yukarı, sağa sola 360 derece gezinti yapabilmektedirler. Bilişim sektöründe bu uygulama bir devrim gibi kabul edilmekte ve Sanal Tur olarak adlandırılmaktadır.

Sanal Tur uygulamalarında ziyaretçiler, görmek istedikleri mekanı diledikleri gibi dolaşabilirler ve hazırlanan butonlar yada kullanıcı için seçilen kapılarla panoramalar arasında geçişler yapabilirler. Profosyonel makinalarla ve işinin uzmanıyla çekilen geniş açılı fotografların özel programla bir araya gelmesi 3 boyutlu interaktif uygulamaların sonucudur.

Sanal Tur olarak hazırlanan bir mekanın dış çevresinden izlemeye başlayarak iç mekanın en ince ayrıntısına kadar görülme şansı vardır. Ve mekanlara hiç gitmeyen kişiler dahi, internet ortamından yararlanarak Sanal Tur’u hazırlanan mekanı yakından görme ve tanıma şansına sahip olurlar.

Hazırlanan Sanal Turların farklı özellikleri vardır. Mause yardımıyla sanal tur içinde aşağı yukarı- sağa sola gezinti yapılabilir. Kullanıcıları veya izleyenleri yönlendirici uygulamanın hazırlandığı mekana bağlı olarak  özel butonlar hazırlanabilir. Panaromik fotograflara ait tanıtıcı yazıların olduğu bilgi ekranları yaratılabilir.Navigasyon butonları bulunur. Geniş bir alanı kapsayan Sanal Turlar için kuşbakışı gösteren krokiler veya google haritaları bulunur. Sanal Tur ses ve müzik ile daha izlenebilir hale gelir. Arka plana müzik yada bilgilendirme sesleri de eklenebilir.

Sanal Tur Avantajları

Sanal Tur uygulamaları; video kayıtlarına göre hem daha hızlı yüklenmekte hemde kullanıcılara kontrol imkanı sağladığından en çok tercih edilen tanıtım aracı olarak görülmektedir. Sanal Tur fotograflı anlatımlara karşılık daha fazla detay ve içerik taşırlar. Flash tabanlı çalışan sanal tur internet ortamında sorunsuz görüntülenebilir.Bu da bir çok ortamda interaktif reklam aracı olarak kullanılmasına olanak sağlar. Örnekler sanalturx.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir